Czy włókna konopne są bezpieczne?

Konopie to rośliny z rodziny konopiowatych do których należą m.in. chmiel i echinacea. Wywodzą się z gatunku Cannabis sativa L. co potocznie określa się jako konopie siewne. Wyróżnia się trzy rodzaje konopi: Konopie dzikie (Cannabis ruderalis), Konopie siewne (Cannabis sativa) oraz Konopie indyjskie (Cannabis indica).

Konopie kojarzą się zwykle z substancją psychoaktywną THC zawartą w konopiach indyjskich. Konopie siewne, inaczej przemysłowe, mają natomiast niezwykle cenne właściwości i są wykorzystywane w wielu sektorach gospodarki. Konopie siewne są całkowicie/lub prawie całkowicie pozbawione substancji psychoaktywnych (zawierają mniej niż 0,2% substancji THC- więc nie powodują żadnych zmian świadomość). Są za to bogate w CBD bardzo chętnie wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy spożywczym.

Konopie włókniste (siewne) zwane są inaczej konopiami przemysłowymi. Były uprawiane w Polsce od niepamiętnych czasów. Roślina ta wykorzystywana była głównie jako podstawowy element przemysłu włókienniczego. Około 30-40 lat temu uprawę tę jednak w znacznym stopniu zmniejszono ze względu na rozwój surowców sztucznych oraz wprowadzanie obostrzeń w uprawie konopii indyjskich, które okryły niesławą również konopie włókniste. Pod względem budowy morfologicznej Cannabis sativa to roślina posiadająca stosunkowo wysoki pęd – sięgający do około 250 cm, a ze względu na kwiaty (które nie zawierają substancji odurzających jak THC nie można ich mylić z marihuaną) czy biomasę (łodygi, liście a czasem korzenie) znalazły ona zastosowanie w wielu gałęziach medycyny, kosmetologii, czy w przemyśle np. włókienniczym.

Od kilku lat wzrosło ponownie zainteresowanie konopiami przemysłowymi. Spowodowane jest to między innymi wzrostem znaczenia proekologicznych trendów (wyroby z konopii są w pełni degradowalne) oraz możliwością wszechstronnego wykorzystania praktycznie całej rośliny. Konopie są roślinami niezwykle odpornymi, które doskonale adaptują się do różnych warunków klimatycznych, dlatego też w każdym rejonie Polski można znaleźć tereny idealne pod ich uprawę. Ze względu na szybki wzrost nie ma konkurencji wśród chwastów, a specyficzny zapach odstrasza szkodniki – dzięki temu w uprawie nie muszą byś zastosowane żadne pestycydy: herbicydy (środki zwalczające chwasty) czy insektycydy (środki zwalczające owady). Należy je jednak uprawiać na glebach dość żyznych, wówczas do wzrostu i rozwoju wystarczają im składniki mineralne zawarte w glebie.

Konopie były używane już 8500 lat temu w Azji, głównie w celach leczniczych i obrzędowych, a włókna tych roślin były używane jako liny konopne, sznurki lub jako zwykła tkanina. Z czasem jednak zostały zastąpione przez len czy drewno i częściowo zapomniane. Nie są więc żadnym „nowym trendem”, pomimo tego, że można odnieść takie wrażenie śledząc media w ostatnim okresie.

Do zalet włókien konopi, których jest naprawdę sporo zalicza się między innymi to, że są :

  • hipoalergiczne– znakomity wybór dla osób z uczuleniami,
  • materiałem oddychającym, czyli pozwalającym na swobodny obieg powietrza i regulujący temperaturę ciała,
  • niezwykle trwałe i wytrzymałe,
  • zdolne do adsorpcji – co oznacza, że mogą z łatwością pochłaniać i oddawać wilgoć,
  • izolatorem ciepła – dobrze chronią przed zimnem, jak i przegrzaniem- zapewniają komfort cieplny,
  • antygrzybiczne i antybakteryjne,
  • odporne na kurczenie się i rozciąganie, co znakomicie sprawdza się w produktach, gdzie
    wymagane jest zachowanie kształtu.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, nie bez przyczyny jesteśmy wielkimi fanami płyt z włókien konopnych w naszych futonach. Dodatkową zaletą tego materiału jest fakt , że po ich zużyciu, naturalnie poddają się biodegradacji- procesowi w którym materiał ulega rozpadowi i jest rozkładany przez mikroorganizmy na związki występujące w przyrodzie. Oznacza to, że wracają one do środowiska w stosunkowo krótkim czasie, bez pozostawienia trwałego śladu. To ogromne wyróżnienie w porównaniu z syntetycznymi włóknami, które mogą trwać setki lat, zanieczyszczając glebę i wodę. Dbajmy więc razem o naszą planetę!

bibliografia:

https://kombinatkonopny.pl/wlokno-konopne-co-warto-o-nim-wiedziec/

https://wmodr.pl/files/NNpf2qJ9R6nexHrmXitIuBVKD9v6q9PIIOez5zaU.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konopie_siewne

https://domkonopi.pl/czym-jest-konopia-siewna/


Related Posts